3.6. Business strategie
Pokud jste na úrovni korporátní strategie rozhodli o základních parametrech vašeho podnikání, tedy v čem, kde a na základě jaké konkurenční logiky bude vaše firma podnikat, je vhodné tuto stále poměrně obecnou strategii dále podrobněji rozpracovat.
To doporučujeme udělat pomocí tzv. business strategie - už poměrně podrobné strategie každé SBU vyčleněné v rámci nadřazené korporátní strategie (firma, která se na korporátní úrovni rozčlení na tři samostatné SBU, bude promýšlet tři samostatné business strategie). Aby se strategické zaměření vaší firmy nerozmělňovalo, což je jeden z hlavních strategických problémů, do kterých se firmy často v praxi dostávají, je vhodné při úvahách o business strategii dbát na to, aby business strategie (neřízeně) nevybočila ze širších strategických mantinelů, pro které se vaše firma rozhodla na úrovni korporátní strategie.
Business strategie vymezuje pro každou SBU vyčleněnou v rámci nadřazené korporátní strategie, strategické cíle pro prvky/proměnné tzv. rozšířeného marketingového mixu (7P) – produkt, cenu, distribuci, propagaci, lidské zdroje, procesy a plánování (Keřkovský, Vykypěl, 2009).
Pro stanovení business strategie je podstatný její obsah, tedy jakými strategickými aspekty/oblastmi by se v jednotlivých SBU měla zabývat. V našem přístupu doporučujeme v rámci business strategie promyslet a nastavit sedm strategických proměnných, které specifikuje tzv. rozšířený marketingový mix (7P), tedy (Hanzelková a kol., 2009):
-
Jak bude vypadat váš produkt (angl. Product)
-
Jaká bude vaše cenová strategie (angl. Price)
-
Jak budete produkt distribuovat (angl. Place)
-
Jakou volíte a jak oslovíte cílovou skupinu (angl. Promotion)
-
Aspekty řízení lidských zdrojů (angl. People)
-
Nastavení firemních procesů - vývojové, zásobovací, výrobní, distribuční, informační, případně další (angl. Processes)
-
A jak bude fungovat celkové plánování a řízení vaší společnosti (angl. Planning)
Rozšířený marketingový mix jako východisko pro obsahové vymezení business strategie (převzato z Keřkovský, Vykypěl, 2009)
Tabulka níže poskytne podrobnější představu, o jakých strategických aspektech v rámci business strategie (resp. jednotlivých P) uvažovat (upraveno z Hanzelková a kol., 2009).
Proměnná marketingového mixu (P) | V jejím rámci uvažujte o těchto aspektech: |
Produkt (Product) |
|
Cena (Price) |
|
Propagace (Promotion) |
|
Distribuce (Place) |
|
Lidské zdroje (People) | Řeší aspekty jako počet, kvalifikaci, kvalitu zaměstnanců na jednotlivých pozicích, zdroje pro jejich nábor, rozvoj, odměňování, náklady spojené s lidskými zdroji (vč. aspektů fluktuace, sezónní výkyvy) atd. |
Plánování (Planning) | Zabývá se plánováním a řízením, organizací (vč. organizační struktury) a firemní kulturou dané SBU/firmy – mělo by, stejně jako všechny ostatní strategické proměnné (P) významně přispívat k budování vybrané obecné (generické) konkurenční strategie firmy. |
Procesy (Processes) | Vymezuje vývojové, zásobovací, výrobní, distribuční, informační, případně další procesy nezbytné pro uspokojení potřeb zákazníků SBU, nastavuje jejich kapacity, optimalizuje, definuje standardy kvality procesů, flexibilitu atd. |
Při úvahách o podobě jednotlivých „P“ je podstatné aby:
- veškerá P přispívala v rámci logiky vaší generické konkurenční strategie k budování maximální přidané hodnoty pro zákazníka,
- aby vybraná P vytvářena svým nastavením jasnou konkurenční výhodu (nemusí jít vždy o P produkt, ale konkurenční výhodou, na které firma staví, mohou být například i lepší (komfortnější, levnější, rychlejší, spolehlivější) distribuce, procesy, cenová politika, přístup firmy k zákazníkovi atd.
- aby všechny aspekty jednotlivých P do detailu vzájemně ladily, a byly vzájemně promyšlené. Zde několik příkladů úvah ohledně vzájemného propojení jednotlivých P:
- Úvaha o tom, jaký základní užitek by měl mít můj produkt/služba - tento užitek musí zároveň dobře vystihovat to, co potřebuje vybraná cílová skupina (kterou proto mj. musím velmi dobře vybrat a podrobně znát).
- Určitou cenovou úroveň, kterou pro svůj výrobek/službu nastavíte, může ovlivnit nejen ochota a schopnost zákazníka za produkt platit, ale také vnímaná hodnota produktu v poměru k ceně a oproti konkurenci, a také to, jak zákazníci vnímají (image) a znají (povědomí) vaši značku, jak snadné nebo nesnadné je pro ně uspokojit potřebu, kterou mají, jiným výrobkem/službou (tzv. substitutem) atd.
- Určité typy produktů je možné efektivně prodávat jen určitými způsoby (inzerát vs. nutnost prodávat přes obchodníka) – způsob prodeje a marketingové náklady s ním spojené výrazně dopadají na nákladovost a celkovou ekonomiku produktu.
- Každý produktu/služba generuje zisk jen při určitém minimálním množství prodejů – cílová skupina, kterou vyberu, a na kterou zaměřím svoji strategii, tedy musí být nejen kvalitativně vhodná, ale i dostatečně velká (někdy není možné na daném trhu dostatečně velkou skupinu nalézt, pak je třeba uvažovat o možnostech exportu atd.)
- Nastavím-li systém řízení a procesy své firmy značně standardizovaně, nebude tento kolidovat s potřebou například flexibilně obsloužit specifické potřeby zákazníka, na kterých moje generická konkurenční strategie staví?
- Při úvaze o ceně a celkové ekonomice dané SBU, tj. přínosu k zisku, ev. požadavku na výši příspěvku na krytí režií firmy atd., je třeba potenciál produktu hodnotit jak z pohledu přímých finančních přínosů (úvahy nad růstem objemů prodejů, možností zpočátku rozvoj produktu financovat jinými produkty firmy, nebo jeho pozdějším potenciálu financovat další rozvoj firmy atd.), tak jeho nepřímého potenciálu, který často není snadné vyčíslit finančně (prodejní a jiné synergie pro další produkty, image firmy, získání nových zákazníků pro prodej jiných výrobků firmy) atd.
Jiné pojetí P – segmentace, zacílení, cílová skupina
Jak je vidět z předchozí tabulky, doporučujeme v rámci business strategie pojmout proměnnou P – Promotion jinak, než bývá obvyklé. Klasické přístupy doporučují v jejím rámci uvažovat komplexně o celém marketingu. Ze strategického pohledu je ale zásadnější na úrovni business strategie zejména správně vybrat a definovat svoji cílovou skupinu (bez její podrobné znalosti nelze dobře nastavit další P marketingového mixu). Kromě cílové skupiny pak doporučujeme v rámci business strategie promyslet ty aspekty marketingu, které mohou mít podstatný vliv zejm. na schopnost firmy výrobek prodat a pravděpodobný typ marketingové a prodejní podpory financovat.